Svijećnica – Blagdan Prikazanja Gospodnjeg

02.02.2024

Blagdanom se slavi događaj iz Isusova djetinjstva, kada su, prema Mojsijevu Zakonu, Josip i Marija donijeli Isusa u Hram u Jeruzalemu da ga obredno prikažu Bogu. ''Kad je prošlo vrijeme njihova čišćenja, prema Mojsijevu zakonu, donesoše Isusa u Jeruzalem da ga prikažu Gospodinu, kako je pisano u Zakonu Gospodnjem: 'Svako muško novorođenče neka se posveti Gospodinu!' i dadnu za žrtvu kako je rečeno u Zakonu Gospodnjem, 'par grlica ili dva golubića''' (Lk 2,22-24). Bog je preko Mojsija svom izabranom narodu dao propis da 41. dan svećenici u Hramu moraju blagosloviti porodilju, a zauzvrat, roditelji djeteta dužni su janje mlađe od godinu dana ili mladu golubicu. Tomu se propisu pokorila i Blažena Djevica Marija. S djetetom Isusom polazi u Hram u pratnji Josipovoj. Spominjući se toga događaja, vjernici danas u crkvu donose svijeće na blagoslov. U obitelji se ta svijeća pali u različitim prilikama: na velike blagdane, u vrijeme oluje i grmljavine, stavlja se i u ruku umirućemu kao ohrabrenje i znak nade u vječni život, ali se pali i u drugim situacijama.

Župa sv. Jakoba st. ap.
Glavna ulica 34